Lægemidler, der forårsager erektil dysfunktion

Forskningen – Isotretinoin kan forårsage ED

10 januar 2017, De canadiske sundhedsmyndigheder har offentliggjort oplysninger at Isotretinoin kan forårsage erektil dysfunktion (ED).

Sådanne konklusioner baseret på analyse af data fra den videnskabelige litteratur, og gentog beskeder, at mændene mister evnen til at opnå og vedligeholde en erektion under regelmæssig brug af Isotretinoin.

Forskerne foreslår, at Isotretinoin reducerer testosteronniveauet og dermed forårsager vedvarende erektil dysfunktion hos mænd. Derudover, Isotretinoin er i stand til at forårsage angst og depression, og dermed styrke de psykogen risikofaktorer af ED.

De canadiske sundhedsmyndigheder har været i stand til at anbefale tilføje ED til listen over mulige bivirkninger af Isotretinoin på trods af det faktum, den underliggende årsag er ikke blevet identificeret, som forårsager ED.

Forskningen

Hvad er Isotretinoin?

Isotretinoin – det er et oralt præparat af en farmakologisk gruppe retinoider. I USA og Europa er dette lægemiddel foreskrevet til behandling af alvorlige dermatologiske tilstande, herunder alvorlig acne.

Isotretinoin dette er ikke det eneste lægemiddel, der kan forårsage erektil dysfunktion. En negativ virkning på mandlig seksuel funktion kan være på grund af:

Antidepressiv medicin fra ISRS gruppen
Kaliumsparende og thiaziddiuretika
Betablokkere (blodtrykssænkende)
Nogle antifungale og antivirale lægemidler.
Nyheder Bookmark

Efterlad et Svar

avatar
  Subscribe  
Underretning af